Samir wrote: ↑13 Nov 2024, 07:56
Phect wrote: ↑12 Nov 2024, 17:32Ir...? Žmogaus teisė pasirinkti darbą, jomajo
Nenoriu - nedirbu.
Plius, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija:
Ar tikrai šitas principas futbole galioja?
Va, esu jaunas ir perspektyvus žaidėjas, gaunu darbo pasiūlymą iš, pavyzdžiui, Mančesterio Sičio, dedu two weeks notice ant stalo dabartiniam klubui ir po dviejų savaičių jau laimingas matuojuosi žydrus marškinėlius? Lyg ne taip viskas vyksta.
Bendrąja prasme sutartį nutraukti tu visuomet gali. Niekas tavęs su virve nepririš. Tačiau tam tikrais atvejais gali tekti atlyginti klubo patirtus nuostolius dėl tokio nutraukimo.
Sutarčių nutraukimą ir pasekmes reguliuoja FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players (RSTP). Jei sutartis nutraukiama nesant tam teisėto pagrindo (just cause), pagal dabartinę praktiką gali tekti atlyginti padarytą žalą. Viena pirmųjų bylų, kurioje buvo išaiškinti žalos apskaičiavimo ir atlyginimo principai buvo Heart of Midlothian v Webster & Wigan Athletic FC. Buvo įdomus sprendimas priimtas. Nuspręsta, jog žaidėjui nepagrįstai nutraukus sutartį klubui padaryta žala yra lygi žaidėjui likusio neišmokėto atlyginimo už likusį kontrakto, kuris būtų galiojęs jo nenutraukus, laiką. T. y. klubo nuostolius prilygino tokiai pačiai sumai kaip ir žaidėjo teisėtus lūkesčius į atlygį. Jei neklystu, toje byloje žala iš Webster ir naujo klubo Wigan Athletic žala buvo 50/50 priteista. Kai kuriais atvejais gresia ir sportinės sankcijos.
Ilgą laiką nebuvo aišku, kaip čia daryti pvz. su treneriais. Bet 2021 metais byloje Elnur Chodarov v. Sumgayit Football LLC & FA of Azerbaijan CAS 2002/A/8905 CAS suformavo praktiką, kad pagal analogiją taikomos taisyklės, reguliuojančius sutartis su žaidėjais.
Dėl žalos, aš neabejoju, kad žaidėjų atvejais ta žala kokioje nors anglijoje gali būti iškart aprašyta sutartyje, t. y. susitarta dėl vadinamųjų iš anksto aptartų nuostolių (liquidated damages). Lietuvoje LAT yra išaiškinęs, kad tokio dalyko kaip iš anksto aptarti nuostoliai Lietuvos teisėje neegzistuoja (tai jei kur nors sutartyse pamatysit, iškart žinokit, kad čia oras). Artimiausias institutas tam yra netesybos (bauda, delspinigiai), kurias ginčo atveju teismas gali pvz. sumažinti. Common law šalyse (JAV, Anglija, Australija) jei susitariama dėl liquidated damages, teismas jų mažinti negali. Tai čia toks Lietuvos Aukščiausiojo Teismo viražas su tuo išaiškinimu buvo, kad paliktų galią LT teismams kištis sprendžiant dėl nuostolių dydžio.
EDIT: Jei įdomu, scenarijai sutarčių nutraukimo iš principo yra galimi tokie:
1. Žaidėjas nutraukia sutartį dėl sportinės priežasties:
- Nėra sportinių sankcijų prieš žaidėją ar klubą
- Žaidėjas bus atsakingas už žalos atlyginimą
2. Žaidėjas nutraukia sutartį dėl pagrįstos priežasties:
- Nėra sportinių sankcijų prieš žaidėją
- Galimos sportinės sankcijos prieš klubą, jei tai įvyksta saugomo laikotarpio metu
- Klubas bus atsakingas už žalos atlyginimą
3. Žaidėjas nutraukia sutartį be pagrįstos priežasties saugomo laikotarpio metu:
- Galimos sportinės sankcijos prieš žaidėją
- Žaidėjas bus atsakingas už žalos atlyginimą
4. Žaidėjas nutraukia sutartį be pagrįstos priežasties po saugomo laikotarpio:
- Nėra sportinių sankcijų prieš žaidėją
- Žaidėjas bus atsakingas už žalos atlyginimą
5. Klubas nutraukia sutartį dėl pagrįstos priežasties:
- Nėra sportinių sankcijų prieš klubą
- Galimos sportinės sankcijos prieš žaidėją
- Žaidėjas bus atsakingas už žalos atlyginimą
6. Klubas nutraukia sutartį be pagrįstos priežasties saugomo laikotarpio metu:
- Galimos sportinės sankcijos prieš klubą
- Klubas bus atsakingas už žalos atlyginimą
7. Klubas nutraukia sutartį po saugomo laikotarpio:
- Nėra sportinių sankcijų
- Klubas bus atsakingas už žalos atlyginimą.
Saugomas laikotarpis arba apsaugos laikotarpis (protected period) apibrėžiamas kaip trijų pilnų sezonų arba trejų metų laikotarpis, atsižvelgiant į tai, kuris iš jų sueina pirmas, skaičiuojant nuo sutarties įsigaliojimo datos, kai sutartis sudaryta iki žaidėjo 28-ojo gimtadienio. Jei sutartis sudaryta po žaidėjo 28-ojo gimtadienio, apsaugos laikotarpis apibrėžiamas kaip dviejų pilnų sezonų arba dvejų metų laikotarpis, atsižvelgiant į tai, kuris iš jų sueina pirmas, skaičiuojant nuo sutarties įsigaliojimo datos.